Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

MŚP poza unijną agendą?

Redaktor admin on 22 Maj, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów zwrócił się do Komisji Europejskiej z zapytaniem w sprawie odłożenia w czasie przeglądu i wzmocnienia Aktu dla drobnej przedsiębiorczości (ang. Small Business Act) – Biorąc pod uwagę przeszkody napotykane przez MŚP i niepokojącą sytuację w zakresie zatrudnienia w całej Unii, promowanie i ułatwianie przedsiębiorczości wydaje się być sprawą konieczną i pilną. Niepokoi zatem decyzja Komisji o usunięciu z agendy rewizji tego dokumentu. Co więcej, rozstrzygnięcie to może z perspektywy MŚP stwarzać wrażenie, że dzisiaj jedynie duże przedsiębiorstwa i duże projekty inwestycyjne znajdują się w centrum zainteresowania i polityki europejskiej – podkreślił w swoim wystąpieniu eurodeputowany.

Od września do grudnia 2014 roku Komisja przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące Aktu dla drobnej przedsiębiorczości, które wskazały, że wprowadził on wiele znaczących korzyści dla MŚP, a dalszy rozwój tego dokumentu i jego dostosowanie do okresu programowania na lata 2014-2020 może ten proces jeszcze przyspieszyć.

- Niestety, Komisja w swoim planie pracy na 2015 roku nie zawarła przeglądu i wzmocnienia dokumentu mającego zniwelować problemy, na które narażone są MŚP, jak utrudniony dostępu do finansowania, ograniczone możliwości wejście na nowe rynki, czy nadmierna biurokracja. Decyzja ta wydaje się budzić wątpliwości, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że MŚP stanowią ponad 99% wszystkich unijnych firm, odpowiadając za stworzenie 85% nowych miejsc pracy w ostatnich pięciu latach. Konieczne jest zatem jak najszybszy powrót do dyskusji w tej sprawie – podkreślił eurodeputowany w swoim wystąpieniu do Komisji.

Akt dla drobnej przedsiębiorczości (ang. Small Business Act, SBA) został przyjęty w czerwcu 2008 roku i poddany przeglądowi w 2011 roku, przy uwzględnieniu zmian wynikających z kryzysu gospodarczego. Dokument ten przedstawia kompleksowy program polityczny z konkretnymi działaniami w dziesięciu obszarach, których celem jest promowanie przedsiębiorczości, stosując zasadę “najpierw myśl na małą skalę” przy tworzeniu polityki unijnej i wspieranie rozwoju MŚP, pomagając im w rozwiązaniu problemów, które utrudniają ich rozwój.

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)