Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Spółdzielnie – chcemy produkować a nie bankrutować

Redaktor admin on 20 Luty, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Chcemy działać i konkurować na rynku a nie bankrutować – mówili na spotkaniu z posłem Adamem Szejnfeldem, przewodniczącym sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, przedstawiciele spółdzielni z Polski południowej, zachodniej i północnej. Spółdzielcy z zadowoleniem i entuzjastycznym poparciem wyrażali się o pracach prowadzonych w Komisji Przyjazne Państwo związanymi ze zmianami w Prawie Spółdzielczym i Kodeksie spółek handlowych. Spotkanie odbyło się w Spółdzielni „Fawor” w Poznaniu w dniu 18 lutego br.

Spółdzielcy z zadowoleniem i entuzjastycznym poparciem wyrażali się o pracach w Komisji Przyjazne Państwo związanymi ze zmianami w Prawie spółdzielczym, jednocześnie z dużym dystansem podchodzili do projektu założeń nowego Prawa spółdzielczego, jaki jest przygotowywany przez Zespół Międzyresortowy w pracach, którego udział biorą przedstawiciele Krajowej Rady Spółdzielczej. To właśnie udział KRS niepokoi spółdzielców, którzy uważają, iż ta „nadbudowa”, jak niektórzy określają „relikt komunizmu”, reprezentuje bardziej własne interesy niż całej rzeszy spółdzielców i spółdzielni.

Zebrani postulowali też, by nowe przepisy projektowane w Komisji Przyjazne Państwo mogły dotyczyć, z wyłączeniem spółdzielni finansowych, mieszkaniowych i socjalnych, wszystkie przedsiębiorstwa spółdzielcze – handlowe, produkcyjne i usługowe, a nie tylko niektóre, bowiem wszystkie one są poddane takim samym regułom i zasadom działania na wolnym rynku, jak przedsiębiorstwa działające w pozostałych statusach prawnych, jak osoba fizyczna, spółka cywilna, spółka osobowa, czy spółki kapitałowe prawa handlowego, a więc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Chcemy możliwości dobrowolnego przekształcania statusu prawnego ze spółdzielni w spółki kapitałowe, jeżeli będzie to dla nas korzystne. Lepiej zmienić status prawny, niż zbankrutować i swoich pracowników wysłać po zasiłek dla bezrobotnych – mówili przedstawiciele spółdzielni. Z ogólnej liczny ponad 2.500 spółdzielni pracy w ostatnich 10 latach, z przyczyn niedostawania do zasad wolnego rynku, zbankrutowało albo zostało zlikwidowanych ponad 2.000 spółdzielni a 200 tys. ludzi poszło na bruk. Takiej sytuacji nie wolno dłużej tolerować. Potrzebujemy wszyscy takich rozwiązań, jakie przygotowuje Komisja Przyjazne Państwo – mówili spółdzielcy.

Antoni Kolasa

Dyrektor Biura Poselskiego Posła Adama Szejnfelda

 

 

 

 

 

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)