Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Terroryzm a bezpieczeństwo jądrowe

Redaktor admin on 23 Marzec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Na terenie Unii Europejskiej działa ok. 130 elektrowni atomowych, wytwarzających obecnie prawie jedną trzecią energii elektrycznej Wspólnoty. Energia jądrowa jest waznym składnikiem koszyka energetycznego wielu państw członkowskich, nie tylko Francji. Z uwagi na ostatnie ataki terrorystyczne oraz rocznice dwóch największych katastrof reaktorów atomowych na świecie – Czarnobyl i Fukusima – poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem o bezpieczeństwo europejskich elektrowni jądrowych, a co się za tym idzie przede wszytskim obywateli naszego kontynentu.

- W obliczu smutnych rocznic katastrof, do jakich doszło 30 lat temu w Czarnobylu oraz 5 lat temu w Fukushimie z jednej strony, a rosnącego światowego zagrożenia terrorystycznego z drugiej strony, warto się zastanowić nad bezpieczeństwem Europy i mieszkających tu obywateli. Trzeba zakładać nawet najgorsze, choćby nieprawdopodobne, scenariusze, jakie mogą zdarzyć się w przyszłości. Terroryści bowiem ciągle zmieniają metody i cele swoich ataków. Kiedyś może to być obiekt tego typu – zaznaczył eurodeputowany.

- Cywilizacja europejska musi być na to przygotowana. Udany zamach na elektrownię atomową doprowadziłby bowiem do głębokiego i wielowymiarowego kryzysu, tak w aspekcie ludzkim, jak i środowiska naturalnego, czy gospodarki a także wymiarze politycznym. W tym kontekście warto wspomnieć, iż ostatnio doszło na przykład do incydentów z udziałem niezidentyfikowanych dronów, które w sposób nieuprawniony znalazły się w przestrzeni powietrznej nad instalacjami atomowymi, m.in. we Francji - podkreślił europoseł Szejnfeld.

W swoim wystąpieniu do Komisji Europejskiej poseł Adam Szejnfeld zapytał jakie działania Komisja planuje podjąć, aby zapewnić, iż elektrownie jądrowe znajdujące się terytorium Unii Europejskiej są prawidłowo zabezpieczone przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi i nie stwarzają zagrożenia dla obywateli naszego kontynentu.

***

Awaria elektrowni atomowej w Japonii, do której doszło w marcu 2011 r., sprawiła, iż powróciły wątpliwości co do bezpieczeństwa obiektów nuklearnych także w Europie. Więcej informacji na temat środków technicznych i przedsięwzięć organizacyjnych wprowadzanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Atomistyki:

http://www.paa.gov.pl/strona-183-bezpieczenstwo_elektrowni_jadrowej.html

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)