Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wielkopolska może być dumna

Redaktor admin on 1 Marzec, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wielkopolska może być dumna, możemy być zadowoleni. Ponad dziewięćdziesiąt procent pomysłów na zmniejszenie biurokracji w Polsce, to pomysły człowieka, który pochodzi z Kalisza, mieszka w Pile i działa w Wielkopolsce – mówiono na konferencji prasowej Zarządu Wielkopolskiej Platformy Obywatelskiej. Konferencja odbyła się w poznańskiej siedzibie PO w dniu 28 lutego br., a poświęcono ją głównie zaprezentowaniu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców oraz dokonaniom rządu w dziedzinie deregulacji polskiego prawa. Mówiono także o ustawie żłobkowej oraz o wzroście pozycji wielkopolskiego samorządu wojewódzkiego w Polsce i na scenie międzynarodowej. W Konferencji udział wzięli: poseł Rafał Grupiński, poseł Adam Szejnfeld, posłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz oraz marszałek Marek Woźniak.

Ustawę deregulacyjną omówił jej pomysłodawca i autor, poseł Adam Szejnfeld – W piątek uchwaliliśmy ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zwaną ustawą deregulacyjną. Najważniejszą zaletą tej ustawy jest to, że nie tylko zmienia polskie prawo, lecz przede wszystkim to, że ma zmienić filozofię funkcjonowania polskiego państwa. Buduje ona bowiem nową relację na linii „państwo – obywatel”, poprzez zamianę kultury zaświadczeń na kulturę oświadczeń. Wzmacnia podmiotowość obywatela, zwiększa jednocześnie służebną rolę administracji wobec obywatela. Ustawa będzie miała oddziaływanie powszechnie, bowiem będzie odnosiła się rocznie do około 1 miliona przedsiębiorców i ok. 5 milionów osób niebędących przedsiębiorcami. Warto w tym miejscu powiedzieć, iż na przykład tylko z Urzędów Skarbowych pobiera się rocznie ok. 8,5 mln zaświadczeń. W celach natomiast realizacji potrzeb socjalnych składa się w Polsce ok. 6 mln zaświadczeń. Te dane pokazują ile mniej biurokracji może być w Polsce po wejściu w życie ustawy deregulacyjnej. Ale nowa ustawa nie tylko wprowadza zastąpienie zaświadczeń oświadczeniami, lecz  ograniczy również reglamentację administracyjną, czyli ilość i ciężary zezwoleń, pozwoleń i licencji. Ustawa wprowadza także regulację umożliwiającą przekształcenie działalności gospodarczej osoby fizycznej oraz spółdzielni pracy w spółkę prawa handlowego i ustanawia leasing konsumencki. Co ważne, ustawa obniża opłaty i koszty działalności gospodarczej oraz restrykcyjność polskiego prawa gospodarczego. Nowe przepisy pozostawią w kieszeniach obywateli i przedsiębiorców kilkanaście miliardów zł rocznie.

W związku z często powtarzanymi nieprawdziwymi zarzutami, iż Platforma Obywatelska nic nie robi w zakresie deregulacji i wspierania przedsiębiorczości w Polsce, przy okazji omówienia „ustawy deregulacyjnej”, poseł Adam Szejnfeld w syntetycznym ujęciu podsumował dotychczasowe działania rządu i większości parlamentarnej w tym zakresie. Większość z nich już od dawna jest uchwalona i obowiązuje.

Poseł Adam Szejnfeld wskazał, iż dokonaliśmy deregulacji polskiego prawa, na przykład poprzez:

  1. zamianę kultury zaświadczeń na kulturę oświadczeń,
  2. wprowadzenie domniemania uczciwości podatników,
  3. uchwalenie specustawy o odpowiedzialności urzędniczej,
  4. radykalne ograniczenie zakresu kontroli,
  5. wprowadzenie możliwości zawieszania działalności gospodarczej,
  6. ustanowienie partnerstwa publiczno-prawnego,
  7. ustanowienie upadłości konsumenckiej,
  8. zmniejszenie reglamentacji administracyjnej działalności gospodarczej – ograniczenie zezwoleń, pozwoleń, licencji, itp…
  9. ustanowienie w określonych sprawach dorozumianej zgody administracji,
  10. ustanowienie rozszerzonej wiążącej interpretacji prawa,
  11. zmianę ustawy o rachunkowości (zmniejszenie kosztów małych firm wobec fiskusa),
  12. wprowadzenie leasingu konsumenckiego,
  13. zniesienie walutowość prawa dewizowego (prawo rozliczania się w innej walucie niż złoty),
  14. obniżenie kapitału założycielskiego spółek z o.o. i akcyjnych, by łatwiej i taniej się je zakładano,
  15. zmianę przepisów ograniczając stosowanie „aresztów wydobywczych”,
  16. zniesienie przymusu przekształcania spółek cywilnych w spółki prawa handlowego,
  17. wprowadzenie przepisów umożliwiających przekształcenia firm jednoosobowych i spółdzielni w spółki prawa handlowego,
  18. przejściowo wprowadziliśmy przepisy regulujące „jedno okienko”; od 1 lipca br. wejdzie w życie elektroniczne „zero okienka” (rejestracja firm osób fizycznych przez Internet),
  19. od 01.01.2012r. w KRS zacznie działać system S24 – rejestracja przez Internet spółek z o.o. w ciągu 24 godzin,
  20. ustanowienie e-sądów (składanie pozwów drogą elektroniczną),
  21. ustanowienie praktyk absolwenckich.

Antoni Kolasa

Dyrektor Biura Posła Adama Szejnfelda

 

 

1 Komentarz do “Wielkopolska może być dumna”

  1. maciek mówi:

    1.zrobiono duzo.Jest postep w ograniczaniu biurokracji.Jest Pan na dobrej drodze., oby tak dalej. —- ale jest jeszcze duzo konkretnych spraw do zalatwienia.. np. sprawozdania do urzedu marszalkowskiego , opodatkowanie budowli , smiesznie niski limit 1,2 mln. euro przy prowadzeniu ksiag rachunkowych itp..
    zycze dalszych sukcesow.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)