Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wspólna Niepodległa Piła, Trzcianka, Oborniki, Chodzież.

Redaktor admin on 14 Listopad, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Niektórzy historycy, także ekonomiście, mówią, ze żyjemy w czasach szczególnych dla Polski i narodu Polskiego. Żyjemy w czasach najważniejszych od niemal 400 lat. Nasza historia jest owszem przepełniona ogromem dramatu i nieszczęść. Krew niejednokrotnie wsiąkała w naszą ziemię, więc z okazji Święta Niepodległości oddajemy hołd wszystkim tym, którzy poświecili zdrowie i życie, abyśmy mogli je obchodzić. Dzisiaj jednak powinniśmy pamiętając o przeszłości skupiać się jednak na budowaniu dobrej przyszłości, dla nas wszystkich, niezależnie czy mieszkamy w Wielkopolsce, na Mazowszu, czy Podkarpaciu, niezależnie, czy żyjemy w kraju, czy poza jego granicami. Dzisiaj bowiem przyszedł czas dla Polski. Jesteśmy członkiem NATO, Unii Europejskiej, w krótkim czasie doszliśmy do szóstej potęgi gospodarczej w Europie. Mamy przed sobą wspaniałą przyszłość, jeżeli będziemy żyli i działali w jedności. Życzę więc Państwu, aby ta jedność i tak ważna u nas w Wielkopolsce praca u podstaw gościła każdego dnia w całej Polsce – mówił poseł Szejnfeld odwiedzając w dniach obchodów Święta Niepodległości Piłę, Trzciankę, Oborniki i Chodzież.

Piła

W Pile tradycyjnie Święto Niepodległości rozpoczęło się od VII Biegu Niepodległości, w których uczestniczyło ponad 500 osób. Nie zabrakło również Koncertu Niepodległościowego Muzyki Polskiej w wykonaniu chóru akademickiego PWSZ oraz uczniów szkoły muzycznej. Ponadto odbył się również turniej szachowy oraz warsztaty dla dzieci „KTO TY JESTEŚ?” prowadzone przez pisarkę Joannę Olech. Uroczystości zakończyła msza za ojczyznę oraz składanie kwiatów pod pomnikiem na pl. Zwycięstwa. Ponadto odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic na Rondzie Orląt Lwowskich oraz RAJD PN “PIKNIK MARCIŃSKI”. Nie mogło zabraknąć również tradycyjnych Rogali Świętomarcińskich.

Trzcianka

Trzcianeckie obchody rozpoczęła msza święta. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta oraz składanie kwiatów pod Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy i pod obeliskiem upamiętniający 250. rocznicę Nadania Trzciance Praw Miejskich i Budowniczych Trzcianki. Na czele pochodu jechali członkowie Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii. Następnie odbył się apel i przemówienia, a na zakończenie mieszkańcy Trzcianki mogli podziwiać pokaz jeździecki.

Oborniki

Ulicami Obornik przeszedł kolorowy tłum wiwatujący na cześć odzyskania niepodległości. Na trasie przemarszu pojawił się Marszałek Józef Piłsudski, który z balkonu wygłosił fragment Dekretu Rady Regencyjnej. Natomiast przy budynku Urzędu Miejskiego odczytana została Odezwa opublikowana po raz pierwszy w języku polskim. Główna uroczystość odbyła się przy obelisku Ignacego Jana Paderewskiego.

Chodzież – podobnie jak w innych miastach i tu złożono w dniu 11 listopada kwiaty pod pomnikiem, a w dniu następnym, odprawiono msze św. Za ojczyznę, którą zakończono koncertem niepodległościowym.

Wszystkie uroczystości, zarówno w Pile, Obornikach, Trzciance i Chodzieży łączyło jedno – wszyscy uczestnicy razem i radośnie obchodzili ten dzień, bez wzajemnych pretensji oraz ataków.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)