Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wyciągnijmy wnioski z Brexitu

Redaktor admin on 28 Wrzesień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Brexit musi nas czegoś nauczyć! Europejski Semestr to doskonała okazja, żeby przyjrzeć się, w jaki sposób poszczególne państwa UE realizują reformy służące budowie dobrze funkcjonującego i zintegrowanego Jednolitego Rynku – uważa poseł Adam Szejnfeld, który w imieniu Grupy EPL koordynował prace nad opinią do raportu Parlamentu Europejskiego podsumowującego wykonanie tegorocznych priorytetów w ramach Europejskiego Semestru.

- Nie możemy już więcej zadawalać się ogólnymi zapewnieniami, że wszyscy wspieramy Jednolity Rynek. Tak nie jest! Mnożące się protekcjonizmy wprowadzane przez kolejne kraje, aby chronić własne rynki, muszą być nazwane po imieniu i zwalczane z pełną stanowczością. Ponadto wiele państw zwleka z implementacją unijnych dyrektyw i rozporządzeń, na przykład aż 21 państw członkowskich nadal nie wdrożyło pakietu legislacyjnego w sprawie zamówień publicznych – podkreślił eurodeputowany.

- Szerokie wsparcie dla MŚP i start-upów, walka z nadmiernymi obciążeniami administracyjnymi, pełne wdrożenie i stosowanie dyrektyw usługowej, uznawanie kwalifikacji zawodowych i zapewnienie dostępu do zawodów regulowanych, czy w końcu budowa Jednolitego Rynku Cyfrowego – to przykłady obszarów, którym w przyjętej dzisiaj opinii poświęciliśmy szczególnie dużo uwagi. Mam nadzieję, że będą one również traktowane w sposób priorytetowy zarówno przez Komisję Europejską, jak i poszczególne państwa członkowskie. W przeciwnym razie nie uda nam się uwolnić pełnego potencjału Jednolitego Rynku, a to przecież szansa na wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy, których Europa tak bardzo potrzebuje – podsumowuje poseł Szejnfeld.

***

Europejski semestr to procedura, podczas której koordynuje się politykę gospodarczą i budżetową w Unii Europejskiej. Jego wprowadzenie to jeden z elementów całościowej reformy Unii Gospodarczo-Walutowej w następstwie kryzysu gospodarczego, finansowego i zadłużeniowego, który dotknął Europę. Najważniejsza część procedury przypada na pierwszych 6 miesięcy roku, stąd nazwa „semestr”.

Podczas europejskiego semestru państwa członkowskie dopasowują swoją politykę budżetową i gospodarczą do celów i zasad ustalonych na szczeblu UE.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)