Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Źródła energii – na co stawiać?

Redaktor admin on 27 Październik, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfelda, minister Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele biznesu, m.in. Krzysztof Kilian, prezes PGE SA, byli dzisiaj gośćmi „Super Biznesu”, dodatku biznesowego dziennika Super Express. “ Odnawialne, czy konwencjonalne źródła energii. Czy rzeczywiście istnieje alternatywa wobec węgla i tradycyjnych surowców?”– to na ten temat dyskutowali zaproszeni goście na śniadaniu „SuperBiznesu”, które odbyło się 26 października br.

Nie ma i nie powinno być alternatyw: albo źródła konwencjonalne albo odnawialne w wytwarzaniu energii w Polsce. Budowanie bezpieczeństwa energetycznego wymaga bowiem tworzenia miksu energetycznego z wielu, żeby nie powiedzieć ze wszystkich źródeł. Tak więc trzeba wykorzystywać i źródła tradycyjne, jak węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropę i gaz, ale też inwestować, co oznacza wsparcie ze strony państwa, w nowe źródła, jak np. wiatr, woda, czy biogaz, a nawet słońce i oczywiście biopaliwa. Ciągle pozostaje bez ostatecznej odpowiedzi kontrowersyjne, choć bardzo wydajne i „czyste” źródło, jakim jest energia jądrowa. Sprawa więc nie w budowaniu alternatyw, ale w odpowiednim postawieniu priorytetów i uzupełnień. Kluczowe jest, by te strategię tworzyć razem, a nie obok, lub wbrew branży, ona bowiem musi się kierować rachunkiem ekonomicznym a nie widzi mi się polityków. Należy przy tym pamiętać, iż planowanie i inwestycje w energetyce można rozważać jedynie w średnim i długim horyzoncie czasowym, co oznacza, że strategie, a przede wszystkim regulacje prawne musza być niezmiernie stabilne. Mówimy tu, bowiem, w zależności od źródła, od okresach najmniej 20 – 25 lat a nawet i 60 -70 lat – stwierdził poseł Adam Szejnfeld.

Część dyskusji poświęcono także nowemu źródłu, jakim jest gaz łupkowy. Rząd ocenia się, że wydobycie gazu łupkowego stanie się najważniejszym od dziesięcioleci impulsem pobudzenia gospodarczego Polski. Gaz ze źródeł krajowych to: tańsza energia, nowe miejsca pracy, mniejsze uzależnienie od eksportu i większe bezpieczeństwo energetyczne państwa. To również większe wpływy do budżetów: państwa i samorządów terytorialnych. To inwestycja w przyszłość gospodarczą i finansową Polaków.

Natomiast Ministerstwo Gospodarki zakończyło prace nad przygotowaniem ustawy o odnawialnych źródłach energii (ustawa o OZE). Dokument zostanie przekazany na Komitet do Spraw Europejskich. Kolejnym etapem będzie skierowanie projektu pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów, a następnie do prac legislacyjnych w Parlamencie.

* * * *

„Śniadanie z Biznesem” to cykl spotkań zorganizowany przez redakcję „Super Biznesu”, ekonomicznego dodatku do „Super Expressu”. W luźnej i niezobowiązującej atmosferze o finansach i gospodarce rozmawiają prezesi oraz przedstawiciele największych oraz najważniejszych firm, przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców, politycy oraz szefowie instytucji i organizacji, których działanie ma istotny wpływ na rozwój polskiej przedsiębiorczości.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)